אדון השלום

פרופ' אבי אלקיים, השיח' ע'סאן מנאסֿרה והרב רוברטו ארבּיבּ

48.0060.00

"אדון השלום" הוא סידור תפילות חדש ומיוחד במינו, ראשון מסוגו בעולם, ופורץ דרך בתולדות הדתות הגדולות. זהו ספר תפילות לשלום משלוש הדתות הגדולות: היהדות, הנצרות והאסלאם ובשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית. את הסידור ערכו בעלי ניסיון רב שנים בדיאלוג בין־דתי לשלום, לאהבה ולסבלנות: פרופ' אבי אלקיים, השיח' ע'סאן מנאסֿרה והרב רוברטו ארבּיבּ.

לקריאת ברכתו של האפיפיור פרנציסקוס לעורכי "אדון השלום"

בימינו אנו עדים לשלל התנגשויות בין דתות ובין תרבויות במוקדי עימות שונים, והסידור "אדון השלום" מציע אלטרנטיבה של חיבור לשלום בין דתות ובין תרבויות. דווקא בימים אלה חשוב ליצור מצע משותף ליהודים, לנוצרים ולמוסלמים השואפים לחיות בשלום ובהבנה – בישראל ובעולם.

לפנינו ניסיון ראשון לכרוך את שלוש הדתות בסידור אחד, סביב רעיון השלום, היקר לכל אנשי הדת והרוח. לכל אחת משלוש הדתות של אברהם אבינו – היהדות, הנצרות והאסלאם – יש תפילות משלה לשלום. בסידור "אדון השלום" מובאת כל תפילה בשלוש שפות כדי שכל המתפללים יוכלו לומר אותה יחדיו. אפשר לומר, שזו הפעם הראשונה בה ניתן לקרוא בשפה הערבית תפילות לשלום מהמסורת היהודית, החסידית, המיסטית.

לסידור "אדון השלום" גם פונקציה חינוכית חשובה בישראל – חינוך לשלום צריך להיות אבן יסוד בכל מערכת חינוך. למרבה הצער, בישראל – גם בבתי ספר יהודים וגם בבתי ספר ערבים – החינוך לשלום אינו חלק מתכנית הלימודים. הסידור הזה שואף ליצור שינוי ולקדם את ערך החינוך לשלום.

לסידור "אדון השלום" הכוח והעצמה לשנות את מצב התודעה של היחיד ולהביאו לידי תודעה וחוויה פנימית של שלום. בסידור זה משולבות תפילות לשלום מן היפות ביותר שנתחברו בידי המין האנושי: החתירה לשלום מפי ישוע, תפילה לשלום מפי האפיפיור פרנציסקוס בעת ביקורו בישראל; הרדיפה אחר השלום בחזון נביאי ישראל, פרקי אבות, הזוהר והחסידות; תפילות לשלום מהקוראן, תפילות לשלום של הנביא מוחמד ותפילות לשלום מהמסורת המיסטית באסלאם ועוד. יופיין של התפילות לשלום של מייסדי שלוש הדתות הוא בכך שבאמירתן ובהתחברות אליהן הן משנות את מצב תודעתו של הקורא בהן ומביאות אותו למצב פנימי של שלום עם עצמו ועם זולתו.

היוזמה להוציא לאור את סידור "אדון השלום" התגבשה בקרב ראשי קבוצת 'דרך אברהם -הדרך הסוּפית הישראלית', בימי מלחמת "עופרת יצוקה" בעזה. נוכח ההתלקחות המחודשת של מסכת האלימות הבלתי פוסקת בין שני העמים, הם ראו חשיבות מיוחדת להוצאתו של קובץ תפילות שיבטא את הכמיהה המשותפת לשלום.

לסידור מצורפים שלושה מאמרים בנושא תפילה (אף הם בעברית, בערבית ובאנגלית): "קול דממה דקה – בין דיבור לשתיקה בתפילות לשלום" מאת פרופ' אבי אלקיים; "מקומן של התפילות לשלום בטקס הד'כר של תנועת 'דרך אברהם" מאת הרב ארביב; "תפילת הלב" מאת השיח' ע'סאן מנאסרה ו"תפילה לשלום" של האפיפיור היום פרנציסקוס.

"האדם הכוסף להתפלל על השלום באמת, מעומק לבו, עליו לתקן עצמו, לזכּך נשמתו ולעדן כל גוני־גווניו של רגשותיו. תיקון הלב מחייב שינוי עמוק של אופני תודעתו של האדם העורג לשלום ושינוי יסודי של כל הרגליו ,כדי שיתנוצצו בו אורות השלום. אין התפילות לשלום אלא ביטוי חיצוני לתהליכי נפש עמוקים המתרחשים בלבו של האדם פנימה, תהליכים של צרוף, מֵרוּק וזיכוך המבטאים בשורשם את השאיפה הנעלה לשלום. תיקון הלב הוא הסוד והיסוד של התפילות לשלום."
פרופ' אבי אלקיים

"כדי לעשות שלום דרוש אומץ רב הרבה יותר מזה הדרוש לעשיית מלחמה. דרוש אומץ לומר כן למפגש ולא לעימות; כן לדיאלוג ולא לאלימות; כן למשא ומתן ולא לעוינות; כן לכיבוד הסכמים ולא לפרובוקציות; כן לכֵנוּת ולא לצביעות. לכל אלה דרושים אומץ לב ותעצומות נפש רבות."
האפיפיור פרנציסקוס

"סידור זה של אדון השלום מבקש להיות מדריך לכל פה לכל איש ולכל קהילה המבקשים לבטא את כמיהתם לשלום, בין אדם לחברו, בין איש לאשתו, ובין כל באי העולם. אנו ב'דרך אברהם – הדרך הסֿוּפית הישראלית', יהודים כמוסלמים, מאוחדים בתקווה שתפילה אישית וציבורית היא סגולה לאותה פתיחת הלבבות הנכספת, החיונית לשלום בין כל עמי האזור."
הרב רוברטו ארביב

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן